10 rzeczy o których chciałbym wiedzieć mając 20 lat

6361117043_f71060f220_o
It's only fair to share...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Z upływem lat wszyscy zastanawiamy się jakie błędy popełniliśmy. Każdy z nas zastanawia się co mógł zrobić inaczej, lepiej. Jak wiele głupich rzeczy zrobiliśmy gdy byliśmy młodzi?

Ja osobiście już prawie dobiłem do 30. I ostatnio coraz trudniej mi się z tym pogodzić. Oceniając moje ostanie 10 lat, zdałem sobie sprawę jak wiele błędów popełniłem.

A oto wnioski jakie wyciągnąłem ze swojego doświadczenia:

1. Podróże

Masz dwadzieścia albo dwadzieścia parę, nie masz jeszcze wielu obowiązków, więc podróżuj. W wieku 30 lat podróżowanie wygląda nieco inaczej, jeśli w ogóle znajdziesz czas na podróżowanie. Poza tym po 30 lub tuż przed, podróżowanie jest nieco droższe, robi się również nieco droższe rzeczy, je się w nieco droższych restauracjach. Popracuj rok, zaoszczędź ile się da i wyjedź gdzieś po jak najmniejszych kosztach, ale tak żeby zwiedzić jak najwięcej i jak najwięcej zobaczyć.

Skąd możesz wiedzieć co chcesz w życiu robić skoro nie wiesz co się dzieje na świecie, co świat ma ci do zaoferowania oraz co możesz w ogóle robić?

Nie podróżuj do oczywistych miejsc.

Niech twoje podróże będą wymagające.

Podróżuj tak, żeby się jak najwięcej nauczyć.

Podróżuj po to żeby odkrywać.

Podróżuj do miejsc, które podważą to kim do tej pory chciałeś się stać.

2. Buduj

Nie spędzaj zbyt dużo czasu pracując dla innych ludzi. Spędzaj jak najwięcej czasu zastanawiając się jak chcesz żeby wyglądało twoje życie i gdzie chcesz żeby cię ono zaprowadziło.

Jeśli pracujesz w korporacji i możesz sobie pozwolić na porzucenie tej pracy, zrób to. Zwolnij się. Jeśli jeszcze nie pracujesz w korporacji patrz punkt 5.

3. Czytaj

Czytaj codziennie. Czytaj wszystko co ci wpadnie w ręce. Nie czytaj tylko o rzeczach, które już znasz, czytaj o ludziach.

4. Przestań oglądać telewizję

Teraz. Zrób to. Ona nie pomoże ci stać się lepszym. Ona cię nie rozwija.

5. Kariera

Nie rozpoczynaj pracy w korporacji. Po prostu tego nie rób (patrz punkt 2)

6. Zaufanie

Nawet jeśli to będzie cię kosztowało utratę związku. Nawet jeśli to zniszczy twoje ideały. Nawet jeśli stracisz przyjaciół. Nawet jeśli skończysz ze złamanym sercem.

Ufaj ludziom, dopóki nie dadzą ci powodu żeby tego nie robić.

Ale nie bądź naiwny.

7. Ludzie

Ludzie są najlepszą i najgorszą rzeczą, jak może ci się przytrafić. Niektórzy popchną cię do przodu, inni będą ściągać cię na dno, do swojego poziomu. Większość jest OK. Wielu jest przeciętnych. Niektórzy są wspaniali.

Część z nich odmieni twoje życie na zawsze. Znajdź ich!

Nie potrzebujesz wielu przyjaciół, ani otaczać się dużą liczbą znajomych. Potrzebujesz tylko tych wspaniałych ludzi, którzy zrobią dla ciebie wszystko, tak jak i ty dla nich.

8. Doceniaj czas

Nie trać czasu dla ludzi, którym nie ufasz. Nie trać czasu na związki w których jesteś zdradzany/a. Nie trać czasu na przyjaciół, którzy nie traktują cię tak jak ty traktujesz ich.

Nie spóźniaj się.

Szanuj czas innych. Oznacz to, że jeśli się spóźniasz, nie zależy ci na innych lub uważasz, że jesteś wart więcej niż oni i przez to możesz pozwalać im czekać.

9. Pozwalaj sobie na porażki.

Przegrywaj jak najwięcej. Przegrywaj często. Zawodź w miłości. Zawodź w życiu towarzyskim. Zawodź w pracy, w biznesie, w rodzinie.

Przegrywaj i zawodź. Ale rób to szybko i wyciągaj z tego lekcję.

Jeśli nie uczysz się czegoś, za każdym razem gdy zwodzisz, wtedy wszystko co robisz jest porażką. Jeśli wyciągasz lekcje ze swoich błędów, wtedy rośniesz. Za każdym razem gdy uczysz się, rozwijasz i zawodzisz, stajesz się coraz lepszy.

10. Sukces

Nie ma punktu w którym musisz odnieść sukces. Nie w latach dwudziestych twojego życie. Tak naprawdę nigdy nie musisz.

Przebolej to i zacznij budować swoje życie.

Planuj w dekadach. Myśl w latach. Pracuj w miesiącach. Żyj z dnia na dzień.

 

 

Jakub Jodlowski
Follow me

Jakub Jodlowski

Porwał mnie świat biznesu i ekonomia behawioralna. Kieruję się w życiu filozofią sceptycznego empiryzmu. Staram się podważyć moje teorie, zamiast szukać ich potwierdzenia. Wkurza mnie ignorancja oraz przerost formy nad treścią. Na wiele rzeczy nie mam wpływu ale mogę zrobić wystarczająco dużo żeby nie być frajerem. Próbuję poznać świat i czerpać z niego pełnymi garściami.
Jakub Jodlowski
Follow me

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *