10 pułapek Twojego umysłu

Człowiek przebrany za zająca
Pułapki umysłu
It's only fair to share...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Miewasz chwile w życiu kiedy chcesz coś zmienić ale z jakiegoś powodu nie udaje Ci się? Masz ambitny cel, aby zrzucić zbędne kilogramy ale kiedykolwiek pomyślisz o ćwiczeniach coś Cię rozprasza. Ważne egzaminy tuż przed Tobą, czas na naukę a Ty zaczynasz porządki domowe.  Myślisz już o kolejnych wakacjach w ciepłych krajach kiedy kupiłaś kolejną parę butów i nie masz wystarczająco oszczędności.

Co to za mały diabałek tkwiący w Tobie, który Cię blokuje przed osiągnieciem zamierzonych celów?

Poniżej 10 najczęstszych kłamstw które Twój umysł Ci podpowiada. Naucz się je rozpoznawać tak aby zastąpić je nowymi myślami i w końcu zacząć wprowadzać wspaniałe zmiany w swoim życiu.

1.    To jest za trudne

Myślę, że nr 1 jest najczęstszym kłamstwem, które sobie wmawiamy i które to powstrzymuje nas nawet przed podjęciem próby. ‘’To jest za trudne’’ oznacza, że nawet nie mamy odrobiny wiary w siebie samego, aby spróbować.

Zastanów się, nawet jeżeli nie uda Ci się to poziom Twojej pewności siebie automatycznie wzrośnie i następnym razem będziesz podejmować próby.

2.     Nie mam doświadczenia, pieniędzy, czasu

Kiedy chcemy zmian, patrzymy wokół nas na opcje I ludzi którzy już w danej dziedzinie osiągneli swój cel. W tym momencie problemem wielu z nas jest doszukiwanie się powodów dla których innym się udało i zakładamy z góry że nam się nie uda ponieważ…

Każdy z nas ma jakieś umiejętności, został obdarzony talentami, dzięki którym staje się możliwe osiągnięcie zamierzonego celu w życiu, więc sam sposób osiągnięcia mógł dla jednej osoby się sprawdzić ale nie koniecznie jest to złoty środek dla wszystkich i tak samo działa w drugą stronę, coś co się sprawdziło u Ciebie nie koniecznie będzie się sprawdzać u innych.

Sęk w tym aby nie doszukiwać się u innych powodów dla których udało im się osiągnąć sukces i tym samym z góry nie zakładać swojej porażki.

3.     To jest niewłaściwy moment

Kiedy nasz umysł desperacko chcę pozostać w strefie komfortu powtarzamy sobie, ’’kiedy zmienię pracę to zapiszę się na siłownię’’ ‘’,’’a kiedy zapiszę się na siłownie to zacznę się zdrowo odżywiać’’

Prawda jest taka że jeżeli chcesz coś zacząć to TERAZ jest właściwym momentem, nie jutro, nie za tydzień a w szczególności nie jak wygrasz w totka:P

4.     Współczujemy sami sobie

Kiedy sami sobie współczujemy nasz umysł automatycznie przestraja się na pewien tryb przyzwoleń, np. ‘’Miałem zły dzień w pracy’’ w tej sytuacji pozwalasz sobie na butelkę wina zamiast iść na trening w ramach odprężenia, natomiast, jeżeli zmienisz swoje myśli tak, aby to trening był tą chwilą odprężenia a nie butelka wina będziesz w stanie zapomnieć o automatycznych ‘’przyzwoleniach’’ które nie koniecznie w nadmiernej ilości mają dobry wpływ na nasze zdrowie. Jeżeli nie na trening to zawsze możemy udać się na spacer, wziąć gorącą kąpiel i znaleźć coś bardziej produktywnego w chwili słabości.

5.     Nigdy tego nie robiłem

Jest to wielce prawdopodobne, natomiast nie może stać się to wymówką i ucieczką przed zmianą w życiu. Jeżeli wcześniej tego nie robiłeś to jedyną zmianą będzie nauczenie się jak to się robi!

hurra!:)

6.     Zawsze jest jutro

Całkiem szczerze, nie, nie zawsze jest jutro! Nie żebym był pesymistą i wróżył że coś złego może się wydarzyć natomiast to jutro i wyłącznie jest dzisiaj. Jeżeli chcesz zmienić coś, co tylko będzie miało dobre skutki to wytłumacz mi po co czekać aż do jutra? Nie zwlekaj, działaj TERAZ bo w innym wypadku codziennie będzie ‘’zawsze jest jutro’’

7.     Zrobię to jeszcze tylko raz

Jeżeli było by to prawdą to nie ma problemu, natomiast sam fakt, że mówisz sobie, że będziesz robić tylko coś ( niekorzystnego) jeszcze raz, oznacza to, że jest duże prawdopodobieństwo, że nie powinieneś tego robić wcale. Jeżeli przyzwyczaisz się do takiego schematu to za każdym razem będzie Ci trudniej oprzeć się ‘’zrobię to jeszcze tylko raz’’ i zamienić na ‘’nigdy więcej’’. Od razu proponuję przyjąć ‘’nigdy więcej’’, z pozoru ciężej na początku, ale później łatwiej.

8.     Nie chcę mi się  

To jest zrozumiałe z wielu powodów, ale zastanawiając się głębiej jeżeli nie chce się nam na pierwszym miejscu to są marne szanse na znalezienie motywacji w późniejszym czasie. Wszystko zależy jak bardzo czegoś pragniemy. Twoje pragnienie musi wywarzyć kłamstwa Twojego umysłu i pomimo braku motywacji napierać do przodu nawet, jeżeli miałby to być mały kroczek.

9.     Potrzebuję przerwy

Owszem, każdemu należy się przerwa natomiast, jeżeli jesteś na drodze do osiągnięcia wymarzonego celu i dopuścisz to konkretne kłamstwo i obierzesz taki schemat może być tak, iż stracisz dotychczasowy zapał, moment i pęd, do którego może być ciężko powrócić. Dlatego też, jeżeli bardzo potrzebujesz przerwy, zaplanuj to w taki sposób, aby współgrało to z zamierzonym celem i nie dopuść, aby stało się to wymówką do przerwania.

10.   Już mnie to nie obchodzi

W nielicznych przypadkach to kłamstwo może być prawdą, natomiast w większości przypadków jest to kłamstwo które jest kolejną wymówką ponieważ wyzwanie którego podjąłeś się przerasta Cię, praca jest cięzka albo nie widzisz jeszcze wymiernych rezultatów.Wytrwałość i konsekwencja są w tym wypadku kluczem do osiągnięcia zamierzonych celów.

W końcu zobaczysz rezultaty I pamiętaj, że na początku widziałeś sens w tym, co robisz I czego się podjąłeś.

Marcin Domański

Marcin Domański

Abslowent BA Interniational Business and Mandarin z doświadczeniem w zarządzaniu oraz prowadzeniu biznesu między innymi na rynku Angielskim, Chińskim, wciąż dążę do udoskonalenia swoich umiejętności poprzez ciągła naukę, wyznaczaniem coraz to ‘’ambitniejszych’’ celów a to wszystko dzięki samozaparciu oraz samodyscyplinie.
Dzięki POWER4MIND mogę rozwijać swoje horyzonty a co najważniejsze to podzielić się tym i pomóc Wam przebrnąć przez życie w łatwiejszy sposób ( nie na skróty).
Moim codziennym motto, którym się kieruje jest:
Umrzesz na 100% więc żyj na 100%!
Marcin Domański

2 komentarze

  • (...) pisze:

    bardzo mądry wpis 🙂 tak naprawdę często naszym największym przeciwnikiem i tym, co nas ogranicza jest nasz własny umysł i negatywne myśli. Warto włożyć trochę wysiłku, by zmienić nasze nastawienie do wielu spraw, pozbyć się ograniczeń, typu ‚nie dam racy’ ‚nie mam czasu’ itp. i zacząć działać. Nie zawsze wszystko uda się w 100%, ale zawsze zdobędziemy cenne doświadczenie 🙂

    • Jakub Jodlowski pisze:

      Dzięki 🙂 jesteś pierwszą osobą, która zostawiła tutaj swój komentarz. Powinienem mieć dla Ciebie jakąś nagrodę ale niestety nie mam. Na pewno zostaniesz przez nas bardzo miło zapamiętany :). Odwiedziłem Twojego bloga i widzę, że piszesz coś w podobnej tematyce jak część naszych artykułów. Bardzo mnie to cieszy, że widzę więcej osób które interesują się motywacją i rozwojem osobistym. Życzę powodzenia i zachęcam do śledzenia naszej strony. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *