5 różnic pomiędzy prawdziwą miłością, a przywiązaniem

wschód słońca i ręce złożone w serce
Ręce złożone w serce
It's only fair to share...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Kochasz czy jesteś tylko przywiązany. Miłość potrafi być skomplikowana ale w tym artykule postaram się wam przybliżyć kilka różnic pomiędzy prawdziwą miłością, a przywiązaniem do partnera. Mam nadzieję, że tych kilka wyjaśnień pomoże wam w pielęgnowaniu waszego obecnego związku lub zbudować w przyszłości nowy oparty o prawdziwą miłość.

1. Miłość jest bezinteresowna, przywiązanie jest samolubne

Kiedy jesteś zakochany/a, skupiasz się na szczęściu tej drugiej osoby. Zawsze zastanawiasz się nad sposobami sprawiania, aby czuła się ona kochana i spełniona. Nie wyliczasz i nie kłócisz się o to kto bardziej… lub więcej…, ani nie walczysz kto tym razem powinien coś zrobić. Nigdy nie szantażujesz emocjonalnie swojego partnera, ani nie szukasz dominacji w związku.

Jeśli jesteś do kogoś tylko przywiązany, skupiasz się jedynie na sposobach w jakich ta osoba może sprawić, abyś TY był szczęśliwy/a. Stajesz się zależny/a od partnera/ki, ponadto starasz się przejąć nad nim/ą kontrolę, aby uniknąć opuszczenia. Zamiast skonfrontować się ze swoimi problemami, „używasz” partnera/kę, aby podnieść poczucie swojej własnej wartości i wypełnić wewnętrzną pustkę. Wierzysz, że twoja druga połówka jest odpowiedzialna za twoje szczęście, denerwujesz się i frustrujesz jeśli nie zaspokaja twoich potrzeb.

2. Miłość jest wyzwalająca, przywiązanie jest zniewalające

Wzajemna miłość pozwala ci  być sobą. Twój partner/ka zachęca cię do bycia tym kim jesteś, nie obawiasz się obnażyć swoich słabości. Rozwija się wzajemne zaufanie i staje się potężnym katalizatorem rozwoju osobistego dla was obojga. Miłość nigdy nie zniewala. Właściwie miłość przewyższa kontrole. Umiejętność partnera, zaakceptowania ciebie takim jakim jesteś, mobilizuje cię do pogoni za marzeniami.

Z drugiej strony przywiązanie, skłania do nadmiernej kontroli. Zniechęcasz swojego partnera do spędzania czasu z przyjaciółmi, czy jakichkolwiek innych pomysłów niezwiązanych z twoją osobą. Ponadto, możesz nawet próbować zmanipulować partnera/kę do zostania z tobą wbrew ich własnym chęcią czy uczuciom.

3. Miłość jest wzajemnym rozwojem, przywiązanie jest przeszkodą

Jeśli jesteście zakochani, będziecie wzrastać razem. Jeśli oby dwoje z was pracuje nad staniem się najlepszą wersją samych siebie, staniecie się lepsi niż moglibyście stać się w pojedynkę. W skrócie, wzajemnie się stymulujecie do tego, aby cały czas się rozwijać.

W przypadku przywiązania, twoje pragnienie kontroli oraz nieumiejętność rozwiązania swoich problemów hamuje wasz rozwój. Twoje nierozwiązane problemy tworzą niepotrzebną zależność od tej drugiej osoby. Nie będzie zaskoczeniem, gdy powiem, że to zatrzymuje rozwój oby dwóch stron i sprawia, że trudno jest kochać w zdrowy sposób.

4. Miłość jest wieczna, przywiązanie przemija

Miłość potrafi przetrwać upływ czasu. Nawet jeśli ze sobą zerwiecie, czy tymczasowo, czy na stałe. Jednak, jeśli naprawdę kochasz, ta osoba będzie zawsze miała specjalne miejsce w twoim sercu. Zawszę będziesz życzyć tej osobie dobrze, już do końca życia.

Jeśli, z drugiej strony, jesteś tylko przywiązany/a, będziesz odczuwał/a gniew i urazę po rozstaniu. Możesz nawet doświadczyć poczucia zdrady.

5. Miłość zatrzymuje twoje ego, przywiązanie je napędza

W miłości, stajesz się mniej egocentryczny. Twój związek sprawia, że Twoje ego osłabia się, jednocześnie związek wspiera twój rozwój, zachęca do bycia mniej samolubnym i bardziej kochającym.

Związek oparty na przywiązaniu jest zdominowany przez ego. To dlatego ludzie wpadają w powtarzający się strumień nieudanych związków, w każdym z nich powtarzają się te same problemy. Masz trudność ze spojrzeniem wgłąb siebie, żeby rozwiązać swoje problemy. To generuje zależność wewnątrz związku, która z kolej sprawia, że nie możesz czuć się szczęśliwy/a bez swojej drugiej połówki.

Jeśli nie jesteś obecnie zakochany/a, mam szczerą nadzieję, że wkrótce znajdziesz swoją drugą połówkę i zbudujesz wspaniały związek z tą osobą. Jednak, zanim to nastąpi, dlaczego by już nie rozpocząć pracy nad sobą, aby stać się lepszą, pełniejszą wersją siebie? „Podobieństwa się przyciągają”. Jeśli faktycznie tak jest, mądrze byłoby stać się osobą, którą chce się przyciągnąć.

Jakub Jodlowski
Follow me

Jakub Jodlowski

Porwał mnie świat biznesu i ekonomia behawioralna. Kieruję się w życiu filozofią sceptycznego empiryzmu. Staram się podważyć moje teorie, zamiast szukać ich potwierdzenia. Wkurza mnie ignorancja oraz przerost formy nad treścią. Na wiele rzeczy nie mam wpływu ale mogę zrobić wystarczająco dużo żeby nie być frajerem. Próbuję poznać świat i czerpać z niego pełnymi garściami.
Jakub Jodlowski
Follow me

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *