8 zasad, które powinieneś stosować, aby sprawniej podejmować decyzje

3707322819_295450f641_o
It's only fair to share...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Wszyscy mamy jedną wspólną cechę – codzienne wybory. Czy nam się to podoba czy też nie, podejmowanie decyzji jest nieuniknione i stanowi dużą część naszego życia. Często stajemy przed dylematem, która będzie tą właściwą.

Bywa, że żałujemy podjętych wyborów, plujemy sobie w brodę, dlaczego akurat tak postąpiliśmy, czujemy się źle i chcielibyśmy cofnąć czas, postąpić mądrzej.

Jeżeli taka sytuacja jest Ci bliska – nie przejmuj się, czasami po prostu musimy wybrać jedną z opcji i zmierzyć się z ewentualnymi konsekwencjami.

Jeśli często stajesz przed wyborem i nie potrafisz się zdecydować na żadną z opcji, koniecznie przeczytaj 8 prostych porad.

1. Nie analizuj nadmiernie

Większość ludzi nadmiernie analizuje nawet najprostsze czynności dnia codziennego. Często tracimy czas na podjęcie decyzji w co się ubrać, co zjeść albo czy zadzwonić do kogoś czy też nie.

W takich przypadkach nie ma złej opcji, po prostu to zrób, podejmij działanie od razu zanim twój mózg zacznie wymyślać różne scenariusze, a tym samym wprowadzać cię w stan niezdecydowania.

2. Podejmuj niektóre decyzje z automatu

Każdorazowo przy wyborze, nieważne jak małym, inwestujesz w swoje możliwości podejmowania decyzji, które są ograniczonym zasobem. Dlatego ludzie ulegają niezdrowym i nieproduktywnym aktywnościom wieczorami, ponieważ w ciągu dnia podejmowali ich dużo.

Możesz ustrzec się przed tym w bardzo łatwy sposób, mianowicie zautomatyzuj pewne wybory i trzymaj się tego. Dla przykładu, jest o wiele łatwiej zadecydować o jedzeniu tego samego śniadania, obiadu czy kolacji codziennie. To pozwoli ci zaoszczędzić czas, a zarazem w końcu będziesz miał ułożony jadłospis. Możesz również ustalić konkretne godziny chodzenia spać i pobudki. Taki schemat pozwoli ci na lepsza organizacje dnia i siebie samego.

To samo tyczy się naszego ubioru. Mark Zuckerberg ma w szafie jeden zestawik i problem z głowy 🙂 bierz z niego przykład on się nie stresuje co założy jutro.

3. Bądź pozytywnie nastawiony do wyniku

Nieważne co wybierzesz i jaką decyzję podejmiejsz, zrób z tego najlepszy użytek. To, jak postrzegamy nasze życie zależy tylko i wyłącznie od naszego nastawienia oraz sposobu w jak zareagujemy w konkretnej sytuacji. Miej świadomość, że robisz wszystko co w twojej mocy i nie żałuj nie podjęcia decyzji.

4. Ucz się na błędach

Każdy zły wybór wzbogaca nas o nowe doświadczenie I wiedze. Możemy ruszyć do przodu wiedząc czego nie powinniśmy robić następnym razem co sprawia że życie staje się łatwiejsze. Nie użalaj się nad sobą jeżeli podjąłeś złą decyzje, wyciągnij wnioski i zadecyduj nie powtórzyć tego w przyszłości.

5. Połącz swoje decyzje ze swoimi życiowymi celami

Jednostki które mają określone cele są bardziej zdecydowane, wiedzą czego chcą a czego nie, mając to na uwadze każdego dnia. Określ konkretnie swoje cele, spisz je na kartce, zrób listę zadań, które należy wykonać aby dotrzeć tam gdzie chcesz. Na tej podstawie, stając przed wyzwaniem i mając z tyłu glowy określony cel, będziesz wiedział jaką decyzję podjąć. W taki sposób nie będziesz miał wątpliwości bo każdy wybór zbliży cie do celu.

6. Zaufaj swoim instynktom

Często ludzie próbują nam „pomóc” doradzić w kwestii czegoś, co pragniemy. Nie pozwól aby inni mieli wpływ na towje wybory, nawet jeżeli cię kochają i chcą podać najlepszą wg nich recepturę na sukces. To jest twoja droga i tylko ty jesteś w stanie podjąć tę własciwą decyzję.

Zaufaj swoim instynktom bardziej niż innym ludziom. Przestań radzić się i pozwalać innym podejmować decyzje w twoim imieniu, zacznij poznawać się lepiej i samodzielnie dreptaj do przodu.

7. Bądź pewny siebie

Pewność siebie jest potężną cechą osobowości, która pomoże nam w wielu sytuacjach. Pewna siebie osoba czuje się swobodnie w swojej skórze i jest nie wątpi w swoje umiejętności, co wyzwala od wątpiwośći, lęku i nieśmiałości. Taka osoba wie, że ma wszystko aby osiągnąć sukces, a nawet jeżeli jej się nie uda – spróbuje ponownie. Pracuj nad swoja pewnością siebie każdego dnia.

8. Bądź wybiórczy

Zrozum, że nie możesz mieć wszystkiego i nawet nie potrzebujesz tego. Część ludzi chce wybrać wszystkie możliwe z opcji na raz – to nie tak działa. Nasz czas jest ograniczony, w życiu musimy podejmować działania wybiórczo i być pewnym, że nie poświecamy się dla rzeczy mało istotnych.

Wybierz to, co jest ważne dla ciebie i co działało w przeszłości, co uważasz za właściwe w tym momencie i czujesz się z tym pewnie. To jest początek, abyś mógł łatwiej podejmować decyzje i przestać żałować ich konsekwencji.

Marcin Domański

Marcin Domański

Abslowent BA Interniational Business and Mandarin z doświadczeniem w zarządzaniu oraz prowadzeniu biznesu między innymi na rynku Angielskim, Chińskim, wciąż dążę do udoskonalenia swoich umiejętności poprzez ciągła naukę, wyznaczaniem coraz to ‘’ambitniejszych’’ celów a to wszystko dzięki samozaparciu oraz samodyscyplinie.
Dzięki POWER4MIND mogę rozwijać swoje horyzonty a co najważniejsze to podzielić się tym i pomóc Wam przebrnąć przez życie w łatwiejszy sposób ( nie na skróty).
Moim codziennym motto, którym się kieruje jest:
Umrzesz na 100% więc żyj na 100%!
Marcin Domański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *