Chcesz osiągnąć sukces? Wystarczy, że zmienisz swoje nastawienie.

glass-300558_1280
It's only fair to share...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Na początek tego artykułu chciałbym przeprowadzić krótki test, odpowiedz na poniższe pytanie, i nie martw się nikt nie będzie Cię oceniał to jest tylko i wyłącznie informacja dla Ciebie.

Podszedłeś do bardzo ważnego testu, który nie poszedł ci najlepiej, masz okazję porównać swoje wyniki z koleżankami i kolegami, którzy byli od ciebie lepsi i z tymi którzy byli od ciebie gorsi, którą grupę wybierzesz?

Masz do wyboru łatwe zadanie i zadanie o zdecydowanie większej trudności, za rozwiązanie obu czeka cię taka sama nagroda, które zadanie wybierzesz?

Zanim przejdę do konkretów, chciałbym opowiedzieć wam krótką historię pewnego studenta.

Był to student matematyki, który miał tendencję do wiecznego spóźniania się. Pewnego dnia wpadł do sali wykładowej na 10 minut przed końcem zajęć, zdążył tylko spisać zadanie domowe z tablicy. Tego samego dnia wieczorem usiadł do rozwiązywania, siedział nad tymi zadaniami przez cały tydzień, w ogóle nie wychodząc z pokoju, gdy w końcu udało mu się je rozgryźć, szczęśliwy poszedł na zajęcia na których okazało się, że były to dwa bardzo istotne problemy matematyczne, których nikt wcześniej nie potrafił rozwiązać.

Powyższy przypadek to przykład nastawiania na rozwój, pomyśl na podstawie powyższego przypadku co można osiągnąć tylko dzięki nastawieniu.

Ludzie dzielą się na dwie grupy. Na tych, którzy nastawieni są na trwałość, co oznacza, że wierzą w swoje niezmienne cech charakteru, wrodzone zdolności i w wrodzoną inteligencję, uważają, że te są stałe i nie da się na nie w żaden sposób wpłynąć. Dla tego rodzaju nastawienia każda porażka, każdy błąd są druzgocące w skutkach, gdyż podważają wrodzone zdolności, powodują niechęć, paraliż wobec podejmowania jakiegokolwiek ryzyka, obniżają pewność siebie. Ludzie tacy boją się podejmować wyzwania, boją się, że udowodnią sobie i innym, że się do niczego nie nadają. Jest to oczywiście nie zgodne z prawdę.

Ludzie z nastawieniem na rozwój, natomiast są otwarci na konstruktywną krytykę, wyciągają wnioski z popełnionych błędów, nie szufladkują siebie, wierzą że każdą swoją cechę mogą rozwinąć w pożądanym stopniu, podejmują wyzwania, bo chcą się uczyć i zdobywać nowe umiejętności, potrafią lepiej ocenić swoje mocne i słabe strony, jeśli coś im nie wychodzi wyciągają z tego wnioski i idą dalej nie oglądając się za siebie. Wierzą, że pracą mogą osiągnąć wszystko.

W ostatnich latach naukowcy potwierdzili, że nastawienie jest kluczem do sukcesu zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. Nastawienie na rozwój oprócz dotarcia na szczyt pozwala również się na nim utrzymać. Pomyślisz pewnie, że tobie jest ciężko, niektórzy urodzili się już z jakimś talentem, nie musieli ciężko pracować, wszystko przychodziło im łatwo. Tak, oczywiście są ludzie utalentowani ale czy są szczęśliwi i dumni ze swoich osiągnięć? Na podstawie badań udowodniono, że takich ludzi w większości cechuje nastawienie na trwałość, dlatego, że talent był z nimi od zawsze nigdy nie musieli nad nim pracować, boją się, że powinie im się noga, nie pracują, nie rozwijają swojego talentu, no bo po co skoro mają go od zawsze? To dlatego właśnie tacy ludzie najczęściej spadają na dno, wpadają w depresje i nie mogą sobie z tym poradzić, a wystarczy zmienić nastawienie.

No właśnie teraz dobra wiadomość nastawienie można zmienić, poprosiłem cię o odpowiedź na dwa pytania, teraz już wiesz jak wypadłeś i jakie jest twoje nastawienie. Oczywiście te pytania dają tylko ogólne spojrzenia na twoje nastawienie. Może być ono różne, w różnych dziedzinach życia. Zastanówcie się trochę nad tym, a ja w kolejnym artykule napiszę jak  to nastawienie zmieniać.

 

 

Jakub Jodlowski
Follow me

Jakub Jodlowski

Porwał mnie świat biznesu i ekonomia behawioralna. Kieruję się w życiu filozofią sceptycznego empiryzmu. Staram się podważyć moje teorie, zamiast szukać ich potwierdzenia. Wkurza mnie ignorancja oraz przerost formy nad treścią. Na wiele rzeczy nie mam wpływu ale mogę zrobić wystarczająco dużo żeby nie być frajerem. Próbuję poznać świat i czerpać z niego pełnymi garściami.
Jakub Jodlowski
Follow me

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *