Efektywne cele

Droga
Droga do sukcesu
It's only fair to share...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Dlaczego tak wielu z nas nie udaję się osiągać swoich celów? Co nas powstrzymuje? Przyczyn jest kilka ale najważniejszą jest to, że nie jesteśmy skupieni, a sukces wymaga skupienia na zmianach. Przeskakujemy z jednego celu na kolejny, nasza determinacja i zapał szybko się wypalają, motywacja zanika i znowu znajdujemy się w punkcie wyjścia. Poprzez przeskakiwanie z jednego celu na drugi nie mamy jednego trwałego kierunku. Jako swój osobisty coach musisz wybrać jeden konkretny kierunek swojego rozwoju, a co najważniejsze wytrwać!

Zdobywanie nowych umiejętności wymaga zdobywania wiedzy, nauki oraz co najważniejsze praktyki. Możesz przestudiować wszystkie podręczniki świata na temat samochodów, a wsiadając za kółko i tak nie będziesz umiał jeździć. To trochę tak jak z nauką języka, co mi po tym, że przestudiuje książkę z gramatyki jak i tak nie będę umiał wykrztusić z siebie słowa. W rzeczywistości języki rozwijają się organicznie; gramatyka jest tylko owocem tego organicznego rozwoju opisanym przez ludzi, którzy nie mieli nic lepszego do roboty. Dlatego najlepiej nauczysz się języka podrywając dziewczyny w barach lub rozmawiając z taksówkarzami, a później dopasowując reguły gramatyczne do posiadanej już wiedzy. Nauka wymaga wielu prób i informacji zwrotnej w ten sposób. Jest nam o wiele łatwiej jeśli chcemy się uczyć celowo organizując nasze wysiłki w skoncentrowanym okresie czasu. Przykładem może być nauka gry na pianinie. Jest o wiele łatwiej nauczyć się grać ćwicząc codziennie oraz biorąc lekcje raz w tygodniu niż angażując się w okazyjne wysiłki rozsiane na przestrzeni lat.

Zauważcie, że celem powinien być proces, a nie rezultat. Zarobie 1.000.000 zł, schudnę, będę lepszym mężem/żoną, wyjadę na wymarzone wakacje, kupię nowy samochód (badanie naukowe dowodzą, że kupno nowego samochodu wcale nie podnosi poziomu szczęścia ale o tym innym razem) tak, fajnie kto by tego wszystkiego nie chciał. Takie cele są motywujące i zdecydowanie mają swoje miejsce ale nie skupiają się na tym co musisz zrobić dziś i jutro, aby stać się lepszym, aby je wszystkie osiągnąć. Dlatego tak ważne jest skupienie się na procesie, na metodzie dochodzenia do celów, a nie na celach samych w sobie. Dlatego niech to właśnie proces będzie waszym celem! Najlepsze cele to te nad którymi możesz pracować dzień po dniu, tydzień po tygodniu. Dlatego rozłóż je na czynniki pierwsze i te małe drobne czynności powtarzaj dzień po dniu aż zmienią się w pozytywne nawyki.

Nie skupiaj się na wielu celach na raz, rozpocznij swoją przemianę od rzeczy które są najważniejsze. Niech to nie będzie więcej niż trzy cele na raz. Świetnym ćwiczeniem jest zamknąć oczy i wyobrazić sobie siebie jako wspaniałego ojca/matkę, świetnego pracownika, dobrego przedsiębiorcę. Wyobraź sobie swój idealny dzień będąc tą idealną osobą którą chcesz być. Co robisz inaczej? W czym różni się ten dzień od pozostałych? Jak się wtedy czujesz? Taka wizualizacja pomoże ci ustanowić kręgosłup twoich efektywnych celów.

 

 

 

Jakub Jodlowski
Follow me

Jakub Jodlowski

Porwał mnie świat biznesu i ekonomia behawioralna. Kieruję się w życiu filozofią sceptycznego empiryzmu. Staram się podważyć moje teorie, zamiast szukać ich potwierdzenia. Wkurza mnie ignorancja oraz przerost formy nad treścią. Na wiele rzeczy nie mam wpływu ale mogę zrobić wystarczająco dużo żeby nie być frajerem. Próbuję poznać świat i czerpać z niego pełnymi garściami.
Jakub Jodlowski
Follow me

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *