Jak stać się silniejszym, mądrzejszym i szczęśliwszym cz.2

fitness
It's only fair to share...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Jest to druga część artykułu, który ukazał się na naszym blogu we wtorek:  Jak stać się silniejszym, mądrzejszym i szczęśliwszym.

Są dwa sposoby na połączenie treningu oporowego z treningiem wytrzymałościowym.

High-intensity interval training (HIIT) – występujące na zmianę krótkie i wyczerpujące ćwiczenia i aktywny wypoczynek. Wygląda to mniej więcej tak, biegniesz sprintem przez 60 sekund, następnie zmniejszasz tempo do spacerowego przez 30 sekund i ponawiasz cykl, robisz burpees przez 60 sekund, spacerujesz przez 30, itd.

HIIT intensywnie napręża twoje mięśnie, po czym daje im się zregenerować podczas aktywnego odpoczynku. Taki rodzaj treningu utrzymuje puls na wysokim poziomie, więc czerpiesz również korzyści z treningu aerobowego. Kluczowym elementem treningu HIIT jest zbijanie pulsu jak najniżej się da, podczas aktywnego wypoczynku. Jest to szczęśliwe małżeństwo dwóch szkół myśli treningowej. Faktycznie, taki trening może być zdecydowanie bardziej efektywny, niż każdy z nich z osobna. Pamiętasz? Ciężki trening oporowy zwiększa poziom hormonu wzrostu o 200 – 700%. HIIT zwiększa ten poziom o 2000% WOW!

Wisienką na torcie jest efektywność. Nie ma potrzeby spędzać godziny lub dwóch dźwigając ciężary i kolejnej godziny biegając. Będziesz szczęściarzem jeśli uda ci się za pierwszym zrobić 15 minutowy trening HIIT!

Kiedy układasz trening HIIT jest kilka rzeczy o których należy pamiętać:

  • Ćwiczenia muszą występować na zmianę z aktywnym wypoczynkiem.
  • Nie łącz ze sobą ćwiczeń, które aktywują tą samą grupę mięśni np. nie łącz przysiadów z wykrokami. Te dwa ćwiczenia działają na mięsień czworo głowy uda. Dobrą metodą jest łączyć ćwiczenia na górne części ciała z ćwiczeniami na dolne.
  • Ustaw stoper zamiast liczyć powtórzenia.
  • Utrzymuj się w dobrej formie!!! HIIT bardzo szybko męczy organizm i bardzo łatwo o kontuzję. Jeśli czujesz się już naprawdę zmęczony zwolnij, omiń jedno ćwiczenie i przejdź do aktywnego wypoczynku. Słuchaj swojego ciała, żeby nie zrobić sobie krzywdy.

Możesz również wypróbować trening TABATA (nazwany tak od imienia jego twórcy Dr. Izumi Tabata). W podstawowej strukturze trening wygląda tak: wybieramy ćwiczenie i robimy 8 rund. Każda runda trwa 20 sekund po czym odpoczywamy przez 10 sekund.

  • Burpees (20 sekund)
  • Odpoczynek (10 sekund)

I tak 8 razy. To jest trudniejsze niż wygląda!

Jakub Jodlowski
Follow me

Jakub Jodlowski

Porwał mnie świat biznesu i ekonomia behawioralna. Kieruję się w życiu filozofią sceptycznego empiryzmu. Staram się podważyć moje teorie, zamiast szukać ich potwierdzenia. Wkurza mnie ignorancja oraz przerost formy nad treścią. Na wiele rzeczy nie mam wpływu ale mogę zrobić wystarczająco dużo żeby nie być frajerem. Próbuję poznać świat i czerpać z niego pełnymi garściami.
Jakub Jodlowski
Follow me

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *