Listopadowa Lista Książek: 2 książki, które warto przeczytać

Stare Książki
Lista Książek
It's only fair to share...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Tak jak obiecałem, co miesiąc będę publikował artykuł, w którym opisuję książki godne polecenia. W poprzednim miesiącu były to trzy pozycje: Październikowa Lista Książek w tym ograniczę się tylko do dwóch, bo też tylko dwie udało mi się przeczytać.

 

DRIVE. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację

Autor: Daniel H. Pink

Okładka książki DRIVE Daniel H. Pink

DRIVE Daniel H. Pink

Książka w kilku zdaniach: Byłem bardzo ciekawy, co takiego może być napisane w tej książce, czego jeszcze nie wiem, na temat motywacji. Trochę złe podejście, bo założyłem, że wiem dużo. Czytając tę pozycję nie mogłem się skupić, cały czas myślami odpływałem gdzie indziej, co strasznie mnie irytowało i znacznie wydłużyło czas czytania. Książka w ogóle mnie nie wciągnęła może dlatego, że akurat byłem w trakcie studiowania kilku artykułów o architekturze podejmowania decyzji. Nie mniej jednak zachęcam do jej przeczytania, może nie jest napisana w sposób, w który zaczynając nie będziesz mógł się oderwać od lektury, ale warto. Pink przedstawia zupełnie nowe spojrzenie na motywację, zresztą jak wskazuje nam sam tytuł. W sposób prosty mówi nam o motywacji 3.0, motywacji która znajduje się we wnętrzu każdego z nas. W rzeczywistości motywacja kija i marchewki, motywowanie przez czynniki zewnętrzne (tzw. motywacja 2.0) nie działa, pomimo że  jest stosowana przez wiele firm, jest reliktem przeszłości. Nowe podejście mówi nam, że każdego człowieka motywuje autonomia, mistrzostwo i cel. Nasza wewnętrzna potrzeba kierowania własnym życiem. Autonomia, gdyż człowiek posiadający wolność wyboru pracuje wydajniej i jest bardziej kreatywny. Mistrzostwo, bo wprowadza człowieka w stan przepływu, czyli stan w którym panuje idealna zgodność między tym co ma zrobić, a tym co zrobić potrafi. Wyzwanie nie jest zbyt łatwe ani zbyt trudne. Cel, ze względu na to, że człowiek musi wiedzieć dokąd zmierza. Kierowanie własnym życiem, ciągłe uczenie się i tworzenie czegoś nowego, lepsze postępowanie wobec siebie i otaczającego nas świata, jest tym co tak naprawdę nas motywuje.

 

IMPULS. Jak podejmować właściwe decyzję dotyczące zdrowia, dobrobytu i szczęścia.

Autorzy: Richard H. Thaler Cass R. Sunstein

Okładka książki Impuls Thaler Sunstein

Impuls Thaler Sunstein

Książka w kilku zdaniach: Książka bardzo zbliżona tematyką do Pułapek Myślenia Daniela Kahnemana i równie dobra. Czyta się ją bardzo przyjemnie, pomimo dość skomplikowanej tematyki jest napisana przystępnym językiem, a dużo przykładów w fajny sposób obrazuje omawiane problemy. Książka w sposób kompleksowy i prosty opisuje najważniejsze błędy poznawcze, które wpływają na proces podejmowania decyzji, przedstawia sytuacje w których najczęściej jesteśmy narażeni na podejmowanie błędnych decyzji oraz pokazuje w jaki sposób sobie z tym radzić. Człowiek, nie jest istotą opisaną przez ekonomie, jako istota racjonalna, podejmująca zawsze optymalne decyzje, leżące w jego najlepszym interesie. Człowiek jest narażony na liczne pułapki i błędy, które w łatwy sposób mogą zaburzyć podejmowane przez niego decyzje, wpłynąć na ich jakość oraz niekoniecznie być dla niego najlepsze. Tytułowy impuls ma nas skierować w dobrą stronę. Niestety wiele firmy wie o tych słabościach i wie jak je wykorzystać w celu maksymalizacji zysków, a niewiele działa w sposób etyczny, ukierunkowując nas w tą dobrą stronę, a nie w stronę ich interesów. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tymi automatycznymi błędami jest libertariański paternalizm, czyli prowadzenie nas za rękę w niektórych sytuacjach, wskazanie nam właściwej drogi (to powinno być rolą rządu). Wydaj mi się, że książka jest lekturą obowiązkową ze względu na to, że otwiera nam oczy. Uświadomienie sobie, co po niektórych zażyłości rządzących naszym życiem, to pierwszy krok do podejmowanie właściwych decyzji dotyczących nas samych, naszego zdrowia, szczęścia i dobrobytu.

Jakub Jodlowski
Follow me

Jakub Jodlowski

Porwał mnie świat biznesu i ekonomia behawioralna. Kieruję się w życiu filozofią sceptycznego empiryzmu. Staram się podważyć moje teorie, zamiast szukać ich potwierdzenia. Wkurza mnie ignorancja oraz przerost formy nad treścią. Na wiele rzeczy nie mam wpływu ale mogę zrobić wystarczająco dużo żeby nie być frajerem. Próbuję poznać świat i czerpać z niego pełnymi garściami.
Jakub Jodlowski
Follow me

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *