Nigdy do końca nie ufaj przyjaciołom, naucz się używać wrogów

Startup Stock Photos
Startup Stock Photos
It's only fair to share...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Wiedząc, co się stanie gdy włożysz rękę w paszczę lwa, trzymasz się od niego z daleka, z przyjaciółmi nie będziesz miał takiego ostrzeżenia i jeżeli ich zatrudnisz, zjedzą cię żywcem.

Know how to use enemies for your own profit. You must learn to grab a sword not by its blade, which would cut you, but by the handle, which allows you to defend yourself. The wise man profits more from his enemies, than a fool from his friends. (Baltasar Gracian, 1601-1658)

Bądź bardzo ostrożny z przyjaciółmi, bo to właśnie oni szybciej cię zdradzą i staną się despotyczni. Jeżeli zatrudnisz wroga, będzie on bardziej lojalny niż przyjaciel, ponieważ będzie miał więcej do udowodnienia. W rzeczywistości więcej obaw można mieć ze strony przyjaciół niż ze strony nieprzyjaciela.

Jest to bardzo naturalne w chwili potrzeby, że szukamy pomocy wśród znajomych, a więc po co polegać na wrogu, jeżeli mamy ich pod ręką? W tym wypadku wyzwanie polega na tym, iż często nie zdajesz sobie sprawy kim naprawdę jest przyjaciel, niekoniecznie będzie on taki, jakiego go sobie wyobrażałeś. Przyjaciele często zgadzają się z tobą, aby unikać jakichkolwiek kłótni, śmieją się nad wyraz z twoich kawałów, zazdroszczą ci gustu, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu, może faktycznie tak, ale w wielu przypadkach jest jednak inaczej. Jeżeli zdecydujesz się zatrudnić przyjaciela, z czasem odkryjesz jego ukryte cechy.

Ludzie zawsze chcą czuć, że zasługują na coś. Otrzymana przysługa zatrudnienia z czasem może stać się uciążliwa, ponieważ zostały wybrane nie dlatego, że zasługują tylko ze względu na przyjaźń. Uraz na ambicji będzie ujawniał się powoli poprzez trochę więcej szczerości, błyski niechęci i zawiści tu i tam, i zanim się zorientujesz, przyjaźń zaniknie. Im więcej przysług i prezentów dasz, aby podtrzymać przyjaźń tym mniej wdzięczności otrzymasz. Jeżeli nigdy nie będziesz oczekiwał wdzięczności od znajomych to będziesz mile zaskoczony, gdy ją okażą.

Problem z wykorzystywaniem lub zatrudnianiem znajomych nieuchronnie ograniczy twoją władze. Znajomy rzadko kiedy jest tym, który nam może pomóc, bo przecież kompetencje i umiejętności są o wiele ważniejsze niż uczucia przyjacielskie. Każda praca wymaga dystansu pomiędzy zasobami ludzkimi, dlatego też w pracy się pracuje i na tym należy się skupiać, a nie na nawiązywaniu nowych znajomości. Miej przyjaciół, natomiast pracuj z najbardziej wykwalifikowanymi i kompetentnymi ludźmi.

Bez wrogów dookoła nas stajemy się leniwi, a dzięki nim jesteśmy czujni i skupieni. Generalnie dla zasady nie powinno się zatrudniać znajomych, natomiast nie można ich przekreślać, bo świat zna i takie przypadki, kiedy taka formuła zatrudnienia to strzał w dziesiątkę. Problem, który często się pojawia podczas pracy ze znajomym to nieumiejętność rozgraniczenia przyjaźni i pracy, co może mieć niekorzystny wpływ na efekt końcowy. Natomiast, jeżeli obydwie strony zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie za tym idzie, to wnet formuła może bardzo dobrze funkcjonować. Ważnym jest w takich sytuacjach, aby nigdy nie przestawać być czujnym i zwracać uwagę na oznaki niewdzięczności czy też zazdrości.

Nic nie jest stabilne w sferze władzy pamiętaj, że twój nawet najlepszy przyjaciel może stać się twoim wrogiem.

Marcin Domański

Marcin Domański

Abslowent BA Interniational Business and Mandarin z doświadczeniem w zarządzaniu oraz prowadzeniu biznesu między innymi na rynku Angielskim, Chińskim, wciąż dążę do udoskonalenia swoich umiejętności poprzez ciągła naukę, wyznaczaniem coraz to ‘’ambitniejszych’’ celów a to wszystko dzięki samozaparciu oraz samodyscyplinie.
Dzięki POWER4MIND mogę rozwijać swoje horyzonty a co najważniejsze to podzielić się tym i pomóc Wam przebrnąć przez życie w łatwiejszy sposób ( nie na skróty).
Moim codziennym motto, którym się kieruje jest:
Umrzesz na 100% więc żyj na 100%!
Marcin Domański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *