Październikowa Lista Książek: 3 książki, które warto przeczytać

Stare Książki
Lista Książek
It's only fair to share...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Jest to pierwszy z całego cyklu wpisów, które będą pojawiać się raz w miesiącu i w których będę opisywał książki, które już przeczytałem i mogę wam je POLECIĆ!!!

W dzisiejszej liście książek trzy inspirujące pozycje, które w znaczący sposób odcisnęły piętno na mojej skromnej osobie i w pewien sposób zainspirowały do ciągłego poszerzania horyzontów oraz zdobywania wiedzy. Ciekawość świata wzięła górę i pomimo, że z jedną z nich dość długo walczyłem to było warto, bo to ona sprawiła, że zainteresowałem się psychologią behawioralną oraz sposobem w jaki ludzie postrzegają rzeczywistość i to ona w największym stopniu sprawiła, że spojrzałem inaczej na siebie i otaczający mnie świat.

 

Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym.

Autor: Daniel Kahneman

Okładka książki Pułapki Umysłu

„Trzymasz w dłoniach oszałamiające dokonanie intelektualnego tytana – książkę przystępną, mądrą i głęboką. Kup ją szybko, czytaj powoli i wracaj do niej wiele razy. Dzięki temu zaczniesz inaczej myśleć i pracować, inaczej pojmować świat i inaczej podchodzić do własnego życia.”

prof. Richard H. Thaler

Książka w kilku zdaniach: I faktycznie tak jak w powyższym opisie książka w znaczny sposób wpłynęła na mój sposób pojmowania świata, można powiedzieć, że otworzyła mi oczy, zainspirowała i poruszyła. Kahneman opisuje nam jak działa ludzki umysł, dzieli go na dwa systemy: system 1 – intuicyjny i automatyczny oraz system 2 – powolny, działający w sposób przemyślany i rozsądny. Ta książka zwraca również uwagę na to jak błędy poznawcze wpływają na podejmowanie przez nas decyzji, dotyczących inwestycji czy też planowania wakacji. Odpowiada na pytania dlaczego tak trudno jest na przewidzieć co przyniesie nam szczęście w przyszłości? Skąd się biorą trudności w ocenie ryzyka? I wiele innych.

 

Magia Rzeczywistości. Skąd Wiemy, Co Jest Prawdziwe?

Autor: Richard Dawkins

Okładka książki Magia Rzeczywistości

Książka w kilku zdaniach: Książka jest skierowana do młodego czytelnika w przeciwieństwie do innych popularnonaukowych dzieł Dawkinsa. Magia rzeczywistości to pozycja która w sposób unikatowy pokazuje czytelnikowi piękno NAUKI oraz naukowego wyjaśniania świata. Żadna religia, żaden mit nie są w stanie w tak piękny i PRAWDZIWY sposób opisać otaczającego nas świata. Wyobraźcie sobie swojego pradziadka, a teraz swojego pra pra dziadka i tak jeszcze 185 milionów razy. Jak będzie wyglądał wasz 185 milionów razy pra dzidaek? Tak! Nie mylicie się, wasz 185 razy pra dziadek będzie rybą! Oto fragment, który najbardziej utkwił mi w pamięci, może i oczywisty ale w połączeniu z ilustracjami Dava McKean robi wrażenie. Tak jak i cała książka.

 

„Pan Raczy Żartować panie Feynman!” Przypadki Ciekawego Człowieka.

Autor: Richard Philips Feynman

Okładka książki Pan Raczy Żartować Panie Feynman

Książka w kilku zdaniach: Fajnie, lekko napisana, bardzo przyjemnie się ją czytało. Pierwszy rozdział trochę przynudzał ale potem rozkręca się na całego. Od Feynmana można się bardzo wiele nauczyć, był ciekawym, wszechstronnie uzdolnionym człowiekiem, profesorem fizyki teoretycznej oraz laureatem nagrody Nobla z czego nie był do końca zadowolony. W skrócie pracował nad bombą atomową, otwierał sejfy, walczył z biurokracją, grał sambę na karnawale w Rio, nie stronił od alkoholu i hulaszczego trybu życia, uwielbiał towarzystwo kobiet, często zabiegając o ich względy, z różnym skutkiem.

 

Te trzy pozycję były bardzo inspirujące i w pewien pozytywny sposób wpłynęły na mój światopogląd. Znacie też takie książki? Jeśli tak to podzielcie się z nami swoimi propozycjami w komentarzach.

 

 

Jakub Jodlowski
Follow me

Jakub Jodlowski

Porwał mnie świat biznesu i ekonomia behawioralna. Kieruję się w życiu filozofią sceptycznego empiryzmu. Staram się podważyć moje teorie, zamiast szukać ich potwierdzenia. Wkurza mnie ignorancja oraz przerost formy nad treścią. Na wiele rzeczy nie mam wpływu ale mogę zrobić wystarczająco dużo żeby nie być frajerem. Próbuję poznać świat i czerpać z niego pełnymi garściami.
Jakub Jodlowski
Follow me

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *