Problem czy wyzwanie? Oto jest pytanie!

oto jest pytanie
It's only fair to share...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Każdego dnia słyszę podczas rozmów z ust wielu ludzi, z różnych środowisk słowo ”problem’’, który uruchamia u mnie pewnego rodzaju mechanizm obronny, a to, dlaczego? Samo słowo problem ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie, wzbudza w nas strach, stres, potrafi zrujnować nam cały dzień i przede wszystkim za wszelką cenę próbujemy uciec od zaistniałej sytuacji w konsekwencji nie rozwiązując jej.

A teraz wyobraź sobie zwyczajny poranek w pracy, masz swój plan dnia ( lista 6-ciu priorytetów,  od których powinno się zacząć) a tu nagle pojawia się Twój przełożony witając Cię słowami ”MAMY PROBLEM”!

Jaka jest Twoja reakcja??

No właśnie, stres, panika, które zostały zaprogramowane od najmłodszych lat w Twoim umyśle.

A teraz wyobraź sobie ten sam poranek i witający Cię przełożony słowami ”STOI PRZED NAMI WYZWANIE”!

I jaka jest Twoja reakcja w tym momencie…?

Bardzo ważnym jest dobieranie odpowiednich słów i przedstawienie sytuacji w taki sposób, aby automatycznie rozpocząć proces wyszukiwania ROZWIĄZAŃ i tak, aby nie wzbudzić w innych stresu, który potrafi sparaliżować nasze działania.

Wstając rano jestem gotowy na życiowe ”wyzwania” a nie ”problemy”, szukam rozwiązań, pytam i radzę się innych- PYTANIE NIE JEST OZNAKĄ SŁABOŚCI. Zwykła zamiana słowa ”problem” i zastąpienie go słowem ”wyzwanie” uruchomi Twój wewnętrzny dialog, który będzie dążył do uzyskania odpowiedzi i rozwiązań.

Stojąc niejednokrotnie w obliczu problemu( wyzwania) często zadajemy sobie pytanie:

  • Dlaczego to akurat mi się przydarzyło?
  • Dlaczego zawsze to mi się nie udaje?

W tym momencie dywagujemy, szukamy wymówek, nic w tym dziwnego, ponieważ nasz umysł usilnie przeszukuje wszystkie swoje zasoby, jakimi dotychczas zostaliśmy ”nakarmieni” – czy to, co usłyszeliśmy od rodziców, znajomych, na których opinii nam zależało czy też w mediach, a tak naprawdę marnujemy czas na nietwórczym rozważaniu. Pamiętaj, tylko Ty jesteś w stanie kontrolować swój wewnętrzny dialog a więc następnym razem, kiedy staniesz w obliczu ”problemu” zamień je na wyzwanie and BEAT IT! Po drugie zastanów się nad interpretacją i doborem słów- np. mówisz: Mam stresującą pracę, a można przedstawić to w innym świetle: Mam pracę pełną wyzwań. Dzięki wyzwaniom rozwijamy się…

”Usuń ze swojego słownika słowo ”problem” i zastąp je słowem ” wyzwanie” a życie stanie się nagle bardziej podniecające i interesujące”

Albert Camus

#NieMówieJakMaszŻyć

#ŻyjPoSwojemu

#Power4Mind

Marcin Domański

Marcin Domański

Abslowent BA Interniational Business and Mandarin z doświadczeniem w zarządzaniu oraz prowadzeniu biznesu między innymi na rynku Angielskim, Chińskim, wciąż dążę do udoskonalenia swoich umiejętności poprzez ciągła naukę, wyznaczaniem coraz to ‘’ambitniejszych’’ celów a to wszystko dzięki samozaparciu oraz samodyscyplinie.
Dzięki POWER4MIND mogę rozwijać swoje horyzonty a co najważniejsze to podzielić się tym i pomóc Wam przebrnąć przez życie w łatwiejszy sposób ( nie na skróty).
Moim codziennym motto, którym się kieruje jest:
Umrzesz na 100% więc żyj na 100%!
Marcin Domański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *