W pogoni za zyskiem, nie zapominaj o tym co naprawdę ważne

Tarcza do rzutek
Cel
It's only fair to share...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Cel jest jednym z filarów motywacji. Ludzkość od zawsze posiadała jakiś cel. Wydawać by się mogło, że celowość jest wpisana w nasze geny, które na drodze ewolucji zmieniał się na przestrzeni lat, dając nam obecny stan rzeczy. Wygląda na to, że dobór naturalny wybierał ludzi, którzy uważali, że trzeba zrobić coś, co wykracza poza ich samych. Łatwo dojść do wniosku, że zdobywanie bogactwa nie jest już tak silnym katalizatorem, nastawienie na zysk, nie ma mocy aby w pełni zmobilizować energię. Coraz liczniejsza grupa ludzi zgłaszających się do wolontariatu, każe nam zastanowić się nad tym co tak naprawdę motywuje ludzi?

Motyw zysku, ustalony przez nas cel finansowy, aczkolwiek silny, nie jest wystarczającym impulsem. Ludzi motywuje, coś więcej. Nie odrzucamy zysków, wolność finansowa jest niezbędnym elementem, aby móc skupić się na tym co naprawdę jest dla nas ważne. Na wyższym celu. Wielu psychologów i ekonomistów odkryło, że korelacja pomiędzy pieniędzmi, a szczęściem jest niska. Istniej stosunkowo niewielka suma pieniędzy powyżej, której nasze szczęście nie wzrasta. Okazuje się natomiast, że to jak wydajemy nasze pieniądze ma znaczenie. A, konkretnie wydawanie pieniędzy na innych, albo na jakąś idee, daje nam znacznie więcej satysfakcji oraz może zwiększyć subiektywne dobre samopoczucie.

Kilku psychologów i socjologów postanowiło przeprowadzić badania na absolwentach wyższych uczelni. Zadano im kilka pytań o ich życiowe cele, a później śledzono ich kariery, żeby zobaczyć jak sobie radzą. Niektórzy studenci deklarowali, że ich celem jest zdobycie sławy, czy też stanie się bogatym, druga grupa natomiast chciała pomagać innym, polepszać swoje życie, uczyć się i rozwijać. Jak się okazało po dwóch latach, gdy naukowcy odszukali studentów grupa, która miała „cel dla celu” zgłaszała wysoki poziom zadowolenia i satysfakcji oraz niski poziom niepokoju i obaw. Z drugiej strony dla grupy z celami dla zysku, wyniki były trochę bardziej skomplikowane. Pomimo tego, że gromadzili bogactwo i osiągali swoje cele, ich poziom satysfakcji, poczucia własnej wartości był taki sam jak na studiach. Innymi słowy osiąganie celów nie zwiększało u nich poczucia szczęścia. Natomiast znacznie wzrastał u nich poziom obaw i niepokoju. „Ludzie, którzy są bardzo zasobni w zewnętrzne cele, powiązane z bogactwem, mają większe szanse to bogactwo osiągnąć, ale mimo to są nieszczęśliwi” – powiedział jeden z naukowców.

Satysfakcja zależy nie tylko od posiadania celów, ale przede wszystkim od posiadania odpowiednich celów. Ludzie gonią za celami dla zysku, osiągając jeden podążają za następnym, nigdy nie odnajdują spokoju, zapominają o tym co jest w życiu najważniejsze. Zaniedbuję swoje związki z innymi. Są zajęci zarabianiem pieniędzy i zajmowaniem się sobą, a to oznacza, że w ich życiu mniej miejsca jest na miłość, uwagę, troskę i empatię i to co naprawdę ważne! Co nie oznacza, że nie powinniśmy dbać o siebie, bo żeby troszczyć się o innych najpierw musimy uporać się ze SOBĄ!

 

Jakub Jodlowski
Follow me

Jakub Jodlowski

Porwał mnie świat biznesu i ekonomia behawioralna. Kieruję się w życiu filozofią sceptycznego empiryzmu. Staram się podważyć moje teorie, zamiast szukać ich potwierdzenia. Wkurza mnie ignorancja oraz przerost formy nad treścią. Na wiele rzeczy nie mam wpływu ale mogę zrobić wystarczająco dużo żeby nie być frajerem. Próbuję poznać świat i czerpać z niego pełnymi garściami.
Jakub Jodlowski
Follow me

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *