Znajdź odpowiednie lustro

mirroring-711926_1280
It's only fair to share...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Lustro jest obiektem, który towarzyszy nam na co dzień, pokazując nasze odbicie. Dzięki niemu wiemy jak wyglądamy. Praktycznie wszystkie nasze doświadczenia służą nam jako „lustro psychologiczne”. Widzimy siebie poprzez pryzmat otaczającego nas świata i informacji, które ten świat nam wysyła. W wyniku tego nasze poczucie własnej wartości zależy od znalezienia właściwego lustra w naszym życiu.

Zacznijmy od romantycznego związku. Jeśli wybierzemy właściwego partnera, partnerkę, będzie to osoba która zna i wspiera nasze wartości. Swoją miłością i wsparciem utwierdza nas w przekonaniu, że jesteśmy wartościowymi ludźmi. W podobny sposób rodzice „odbijają” tożsamość dzieci: „Jesteś wspaniałą córką”, „Cóż za mądra dziewczynka!”. Nasz wewnętrzny dialog rodzi się na wczesnym etapie naszego życia: uwewnętrzniamy głosy znaczących relacji, w tym wypadku relacji z rodzicami.

To dlatego toksyczne związki są tak wyniszczające. Dzielić życie z osobą, która nas atakuje lub po prostu o nas nie dba – lub znosić rodziców, którzy nas zaniedbują, jest jak ciągle patrzeć w lustro, które zniekształca obraz nas samych. Z upływem czasu dzieci absorbują zniekształcony obraz i przestają czuć się kochane, bezpieczne i ważne. Przez takie postępowanie, w przyszłości znajdują one partnerów, którzy potwierdzą ich tożsamość. Znajdują osoby które powtarzają przesłanie i doświadczenia z jakimi zetknęły się w przeszłości. To dlatego zaniedbywane dzieci odnajduję się w nieszczęśliwych małżeństwach, i dla tego ludzie, którzy w dzieciństwie nie czuli się bezpiecznie, lądują w niepewnych związkach.

Dlatego tak ważne jest abyśmy szukali w życiu właściwych luster, tworzących pozytywny obraz nas samych, jednocześnie unikając krytyki oraz zwalczając naszego wewnętrznego krytyka, którym często jesteśmy. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego jest ustrukturyzowane dążenie do celów. Jeśli tworzymy znaczące i wykonalne cele, osiągając je, sami generujemy pozytywne doświadczenia. Jednakże, nie wystarcz nam samo wyznaczanie celów musimy jednocześnie śledzić swoje postępy, wyciągać z nich wnioski i na ich podstawie tworzyć kolejne cele.

Jakub Jodlowski
Follow me

Jakub Jodlowski

Porwał mnie świat biznesu i ekonomia behawioralna. Kieruję się w życiu filozofią sceptycznego empiryzmu. Staram się podważyć moje teorie, zamiast szukać ich potwierdzenia. Wkurza mnie ignorancja oraz przerost formy nad treścią. Na wiele rzeczy nie mam wpływu ale mogę zrobić wystarczająco dużo żeby nie być frajerem. Próbuję poznać świat i czerpać z niego pełnymi garściami.
Jakub Jodlowski
Follow me

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *